Cztery pory roku w szafie niemowlaka

Cztery pory roku w szafie niemowlaka

Każda z pór roku to nowe wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Nie są oni pewni, czy aby odpowiednio zaopatrzyli garderobą maluszka i czy ubierają go tak jak należy. Czy nie jest mu za zimno lub za ciepło i jakie ubranka wybrać aby dziecko czuło się swobodnie i nie marudziło podczas ubierania. Wbrew pozorom to bardzo proste, jednak musimy się przy tym trzymać kilku kluczowych zasad.

Latem mimo pięknej pogody, idealnej wręcz do długich spacerów każda mama powinna pamiętać o tym, że dzieci mają bardzo delikatną skórę, którą bardzo łatwo podrażnić.  Oprócz oparzeń słonecznym mamy tu na myśli również dolegliwości wywoływane przez wysoką temperaturę. Bardzo często spotkać można, zwłaszcza gdy nadchodzi lato, niemowlę ubrane w bluzę z długim rękawem, spodnie, bawełnianą czapkę i na dodatek przykryte kocem. Musimy koniecznie pozbyć się przekonania, że dziecku jest zawsze zimno. To absurd, takie zachowanie doprowadzić może bowiem do przegrzania. Kiedy na dworze panuje wysoka temperatura załóżmy maluszkowi dziecięcą wersję swojego własnego ubrania. Bezwzględnie pamiętajmy o nakryciu głowy, niech to będzie na przykład kapelusz lub przepuszczająca powietrze czapeczka. Kup kilka par bawełnianych spodenek, kilka kolorowych, przewiewnych koszulek, lekką sukienkę, cienkie skarpetki, a twoje dziecko z pewnością będzie się dobrze czuło podczas letnich spacerów. Body lub rampersy świetnie sprawdzą się, kiedy na dworze zapanuje bardzo wysoka temperatura.

Nadchodzi piękna jesień, choć pogoda lubi nas zaskakiwać, także pozytywnie, lepiej przygotować się na zimne, wietrzne i mokre dni. Chłód nie jest wystarczającym argumentem, by skazać małe dziecko na siedzenie w domu. Spacer nawet, kiedy na dworze jest pochmurno i chłodno poprawi humor dziecku. Jesienny spacer może być pożyteczny, o ile zadbamy o odpowiedni ubiór malucha. Zasada, którą powinniśmy się kierować przy ubieraniu niemowlaka jesienią jest taka sama jak podczas ubierania starszych dzieci. Kilka warstw ubranek, czyli tak zwane ubieranie „na cebulkę” zapewni dziecku ciepło i swobodę. Tak więc body, w roli bielizny, cienka, bawełniana bluzeczka z długim rękawem, rajstopki, spodenki, jesienna kurtka, do tego bawełniana czapka z nausznikami, ciepłe skarpetki i buciki i dziecko jest gotowe na jesienny spacer. Podobne zestawy ubranek możemy zakładać maluszkowi wiosną. Kiedy ubierzemy dziecko w taki sposób, zawsze będziemy mieli szansę na pozbycie się jednej z warstw, jeśli się ociepli, bądź założenie warstwy dodatkowej, jeśli pogoda spłata nam figla. Zarówno wiosną jak i jesienią dbajmy o to, żeby naszemu dziecku nie było zimno, ale też aby  nie ubierać go zbyt grubo.

Nadchodzi czas na zimowe spacery, wyjścia na zewnątrz, kiedy temperatura spada poniżej zera wzmacniają, uodparniają organizm dziecka, nie warto z nich rezygnować. Słoneczne zimowe dni poprawiają nastrój, światło słoneczne natomiast sprzyja wytwarzaniu witaminy D. Jeśli dziecko uwielbia spacery powinniśmy jak najczęściej wychodzić z nim na dwór, zimowe powietrze działa bowiem jak szczepionka. Podczas przygotowywania zimowej garderoby dla dziecka zwróćmy uwagę na kombinezon. Powinien on posiadać kaptur i opcjonalnie wszyte rękawiczki i buciki. Jeśli będzie nieco za luźny to w przestrzeni między nim a ciałem dziecka powstanie przestrzeń powietrza, która spełni funcję izaolacyjną. Kiedy wybieramy się na spacer załóżmy dziecku dwie spodnie warstwy ubranek, które w zupełności wystarczą, aby zapewnić dziecku ciepło. Niech to będzie body, kaftanik i śpioszki lub sweterek i dres. Czapeczka powinna być na tyle głęboka aby zasłaniała czoło i uszy dziecka. Zrezygnujmy z wszelkich ozdobnych elementów garderoby jak troczki, falbanki, guziki i tak dalej, są one zbędne a dziecko będzie chętniej się ubierało, jeśli zaopatrzymy jego szafę w wygodne i niekrępujące ruchów ubranka.

Podsumowując, każda z pór roku to nowe wyzwanie zarówno dla dziecka poznającego świat jak i dla rodzica, którego obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo swojego malucha. Wiedza o tym, jak ubierać swoje dziecko sprawi, że będziemy mogli cieszyć się wspólnie spędzonym czasem na powietrzu zawsze bezpiecznie.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl