Chrapanie - objawy chrapania

Chrapanie - objawy chrapania

Chrapanie zasłużyło sobie na miano cywilizacyjnej plagi. Co noc spędza sen z powiek osobom śpiącym w towarzystwie chrapiącego. Chrapie nie wybiera, chrapią zarówno kobiety jak i mężczyźni, dorośli oraz dzieci. Dlaczego? Odpowiedź nie jest prosta. Aby dotrzeć do sedna problemu, trzeba najpierw przeanalizować pokrótce fizjologię samego procesu chrapania. Podczas snu, w pozycji leżącej, w jamie ustnej dochodzi do szeregu działań, na które oczywiście nie mamy wpływu. Najpierw cofa się język i otwierają się usta. W następstwie zwęża się kanał nosa i gardła, co utrudnia przedostanie się powietrza do płuc. Podczas tej żmudnej wędrówki, strumień powietrza wiruje, wywołując przy tym charakterystyczny dźwięk, nazywany przez nas chrapaniem. Akustyka chrapania może dochodzić nawet do 70 decybeli.

Dlaczego chrapanie jest niezdrowe? Z medycznego punktu widzenia chrapanie utrudnia odpowiednie dotlenienie organizmu przez co może pogorszyć się stan zdrowia. Rzutuje to także na samopoczuciu chrapiącego, który budząc się często odczuwa zmęczenie, osłabienie a nawet bóle głowy i przygnębienie. Kiedy borykamy się przez dłuższy czas tym zaburzeniem, możemy mieć kłopoty z koncentracją i pamięcią. Spada także wydajność organizmu, w ciągu dnia można odczuwać niepohamowaną senność. Nie rzadko to właśnie chrapanie jest przyczyną depresji i osłabienia libido. Na skutek tej przypadłości mogą wystąpić także choroby układu krążenia m.in. nadciśnienie tętnicze. Nie warto zwlekać więc z wizytą u specjalisty, szczególnie kiedy chrapaniu towarzyszy chwilowy bezdech.

Z wiekiem, prawdopodobieństwo pojawienia się chrapania wzrasta. Szacuje się, że chrapie około dwudziestu procent osób dorosłych. Niestety, tak jak czasu nie można zatrzymać, tak nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed tym chrapliwym zaburzeniem. Nie ma złotej rady o działaniu profilaktycznym. Pozostaje jedyne ogólna troska o swój organizm, który najlepiej funkcjonuje przy optymalnej diecie, dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz aktywnym trybie życia.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl